Výchova k občanství v osmých třídách – podpora finanční a digitální gramotnosti

10. května 2024
Výchova k občanství v osmých třídách – podpora finanční a digitální gramotnosti

V návaznosti na rozpočet domácnosti jsme se v hodinách výchovy k občanství věnovali hypotékám a nájemnímu bydlení. Žáci měli možnost na školních chromeboocích zmapovat realitní trh napříč celou Českou republikou a vybrat si nemovitost, která by splňovala jejich požadavky pro hodnotné bydlení. Cenu vybrané nemovitosti pak porovnávali s dalšími nemovitostmi ve všech krajích naší republiky.

Klíčová otázka při zvažování úvěru na bydlení byla, zda je hypotéka skutečně vhodná možnost financování nemovitosti. Žáci museli posoudit svou finanční situaci v návaznosti na své vybrané budoucí povolání a určit, kolik financí mohou měsíčně vyčlenit na splátku úvěru. Dále si zjistit úrokové sazby, najít požadavky pro získání úvěru, vhodné pojištění úvěru, pojištění nemovitosti a v neposlední řadě zvážit mnohaletou povinnost splácet hypoteční úvěr. Hypotéka je závazek, který obvykle vyžaduje pečlivé plánování a finanční rovnováhu, jelikož se jedná o dlouhodobý závazek na velkou částku peněz.

Během projektové výuky byly použity nástroje mzdové a hypoteční kalkulačky, servery realitních kanceláří a databáze Národní soustavy povolání spravovaná Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR.

Věříme, že získané znalosti žáci efektivně a zodpovědně využijí při naplňování přání, cílů a finančních potřeb v budoucnosti a přinesou jim finanční stabilitu a úspěch.

 Mgr. Alena Srkalová

Mgr. Barbora Motyčková

Fotogalerie