Spisovatelé z 5. B

11. června 2020

Img 20200611 105150

Žáci z pátého ročníku se více než poslední dva roky upínali ke společnému cíli, kterým bylo napsání a vydání vlastní knihy.

Již od třetí třídy veškeré psaní školních slohových prací v 5. B do českého jazyka nebylo jen nudnou povinností, ale mělo jasnou vizi - poctivě pracovat, aby společný cíl, tedy plánovaná knížka pohádek, měl potřebnou úroveň.

Na začátku druhého pololetí páté třídy tak děti začaly pracovat na svém vytouženém díle. Každý z žáků měl za úkol vymyslet a napsat alespoň jednu pohádku o třídním maskotovi 5. B, kterým není nikdo jiný než slon Fufík. Vzhledem k nadšení, se kterým některé děti k práci přistupovaly, není divu, že ne všichni zůstali jen u jedné pohádky. Nakonec tedy náš plyšový sympaťák figuruje ve 30 pohádkách z dílny 25 dětí (dvě z pohádek jsou dokonce psané anglicky).

Desky ke knize jsou graficky zpracované podle jednoho z namalovaných návrhů, který byl vybrán pomocí třídního hlasování, stejně jako věnování knihy, jež je rovněž výhradně dílem dětí. Samozřejmostí pak jsou také krásné ilustrace, kterými autoři své pohádky obohatili.
Pozoruhodný na celé záležitosti pak je i fakt, že se nám knihu podařilo napsat i navzdory komplikaci se zavřením základních škol. Desítky hodin trávených podnětnými konzultacemi nad hotovými texty, opravou a odůvodňováním gramatických chyb a vylaďováním dalších detailů se odehrávaly na dálku pomocí videohovorů přes Skype.

Když tedy balík s knihami „Fufíkovy zážitky" ve středu dorazil z brněnského nakladatelství zásilkovou službou přímo do naší třídy, uspořádali jsme si její křest a před zahájením společného čtení pořádně oslavili krásný výsledek našeho dlouhodobého snažení.

Ptáte se tedy, jak se s naším kamarádem a jeho příběhy seznámit? Ať už máte i vy zájem zjistit, co všechno náš třídní hrdina prožil na horách či ve vesmíru, chcete si před spaním přečíst milou pohádku o setkání se zvířátky na farmě, nebo toužíte-li se dozvědět, jak dopadl při závodě ve svém autě, neváhejte a stáhněte si pohádkovou knížku „Fufíkovy zážitky" přímo zde!


Příjemné čtení přeje třída 5. B

Mgr. Lukáš Knaute

O lese v lese 11. června 2020 Spolu bezpečně na internetu 14. června 2020