Ptačí hodinka ve 4. A

28. ledna 2024
Ptačí hodinka ve 4. A

V průběhu ledna se některé děti ze třídy 4. A zapojily do akce České společnosti ornitologické a po dobu jedné hodiny pozorovaly a sčítaly ptáky na domácím krmítku.

Tuto pěknou osvětovou akci ČSO jsme v souladu s průběžně probíhajícím dlouhodobějším ornitologickým projektem Ptáci v okolí školy v naší třídě pojali dobrovolně, zájemci o zapojení si v průběhu ledna vybrali libovolnou hodinu, ve které pozorovali  své domácí krmítko a zapisovali si počty a ptačí druhy, které ve vybrané pozorovací hodině navštívily krmítko.

Zaznamenali jsme celkem 6 ptačích druhů v počtu 110 exemplářů. Některé druhy létaly na krmítko individuálně, jiné opakovaně a v menších skupinách. Tuto aktivitu, která přispívá ke zkoumání chování ptactva v zimním období, pořádá Česká společnost ornitologická každoročně ve vybraném víkendu v úvodu kalendářního roku, a tak bychom v příští zimě rádi rozšířili naše pozorování na vyšší počet pozorovacích záznamů v oficiálně předepsaném termínu a vyzvali k zapojení se do akce také další třídy naší školy.

Myslíme si, že tato hezká aktivita nejen zabaví a poučí děti. ale svými cennými výsledky pozorování přispěje také k oficiálnímu výzkumu ČSO o zimním chování ptáků v ČR. A jaké druhy jsme tedy letos na domácích krmítkách viděli? Nejčastěji se objevila sýkora koňadra (72 ex.) a vrabec domácí (26 ex.), méně častými hosty byli zvonek zelený (6 ex.), sýkora modřinka (3 ex.), hrdlička zahradní (2 ex.) a stehlík obecný (1 ex.).

Mgr. Jan Václavek