Planeta Země 3000 - Magický Senegal

27. února 2023
Planeta Země 3000 - Magický Senegal

Dnes se žáci 2. stupně, 6. - 8. ročníku, vydali do KD Dukla v Pardubicích. Cílem našeho dopoledního vzdělávání mimo areál školy byla zeměpisná přednáška na téma exotické země černého kontinentu.

Projekt Planeta Země 3000 je vzdělávací program pro základní školy. V letošním, 17. ročníku jsme zavítali do Afriky, konkrétně Senegalu, který je nejvyspělejším státem regionu západní Afriky. Cestovatel Adam Lelek procestoval v roce 2019 tuto 5 tisíc kilometrů vzdálenou zemi.

Po dnešní přednášce budou mít žáci ucelenou představu o životě v této zemi a nebudou jej spojovat pouze s věhlasným závodem Rallye Paříž-Dakar. Prostřednictvím videoprojekce a komentáře, který podpořilo i mnoho fotografií, jsme zavítali do národního parku Niokolo-Koba, který je na seznamu UNESCO. Dále jsme poznali rozmanitost země po kulturní, etnické stránce i její přírodní bohatství. Izolované vesnice v pohraniční oblasti se liší náboženským vyznáním i tradicemi, ale místní obyvatelé zde dokáží žít vedle sebe bez konfliktů, s respektem. Na dnešní podobě Senegalu se podílel i vliv Francie. Současně je třeba zmínit problematiku tohoto regionu - rozšiřující se oblast Sahelu, boj s tímto jevem v podobě výsadby Zelené zdi, vysoké míře negramotnosti a chudoby. Nahlédnutím do každodenních životů Senegalců můžeme přehodnotit i kvalitu našeho života. Vzdělání, dobré pracovní podmínky ani pestrá strava nejsou samozřejmostí.

Mgr. Alena Srkalová

Fotogalerie