Festival Svět knihy Praha 2024 a slavnostní vyhlášení vítězů literární soutěže

2. června 2024
Festival Svět knihy Praha 2024  a slavnostní vyhlášení vítězů literární soutěže

Program 29. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha přilákal na Výstaviště Praha od čtvrtka 23. do neděle 26. května na 60 tisíc malých i velkých čtenářů. Veletrh se konal opět ve všech nově zrekonstruovaných Křižíkových pavilonech, programová část se odehrála v areálu Výstaviště v exteriérových sálech, které byly letošní rok nově pojmenovány podle klasických českých autorů a autorek.

Mezi nejpopulárnější autory patřila dle očekávání manželská dvojice Alexandra a Alexander Ahndorilovi a irský romanopisec John Boyne. Z českých spisovatelů zazářila Karin Lednická, Radka Denemarková, Bianca Bellová, básník Petr Borkovec, scifista Ondřej Neff či vítězka letošní Magnesie Litery Alena Machoninová.

Ale oceněni nebyli jen profesionální spisovatelé. Vyhodnocovala se i literární soutěž v rámci kampaně Rosteme s knihou s názvem – V koho nebo v co byste se chtěli proměnit. Slavnostní vyhlášení proběhlo v pátek 24. 5. 2024 od 11:00 hodin v sále Pavla Šruta. V každé věkové kategorii porota vybrala 10 nejlepších textů, které byly oceněny. A výběr to byl opravdu těžký, zúčastnilo se totiž 1 150 dětí! Máme proto velikou radost z ocenění naší žákyně Zory Srazilové z 8. B, která skončila na 4. – 10. místě ve své kategorii. Zorce pogratuloval předseda poroty i moderátor Lukáš Hejlík, herec a autor kultovního projektu scénických čtení LiStOVáNí.cz. Zora si pak užila krásný den s volnou vstupenkou do všech pavilonů.

„Je skvělé, že se každý rok lidé z knižního oboru zapojí do Světa knihy Praha a pomáhají z něj udělat opravdovou radostnou oslavu literatury, knížek a čtenářství. Stejně tak nás těší zájem čtenářů, kteří se k nám sjíždějí v tak hojném počtu z celé republiky,“ okomentoval letošní ročník ředitel festivalu Radovan Auer.

Mgr. Radka Svatoňová

Fotogalerie