Divadelní představení Memento

24. listopadu 2023
Divadelní představení Memento

Drogová závislost je vážná věc, a proto jsme uvítali možnost zhlédnout kvalitní dramatizaci románu Memento od autora Radka Johna v sále města Sezemic, kam v pondělí 20. listopadu dorazili žáci 7., 8. a 9. ročníků.

Představení trvalo přibližně 50 minut, během kterých dokázal jeden herec na jevišti v představách diváků rozehrát příběh plný neštěstí, utrpení, bolesti, ale také nepochopitelných rozhodnutí.  

Posluchači se během představení dostali prostřednictvím hlavní postavy Michala Otavy do středu dění, do života narkomanů, pro něž se fetování stalo jediným smyslem života. Michal se v 16 letech nechal strhnout partou k užívání drog. Před zraky našich mladých diváků herec vylíčil všechna stádia působení drogy na lidský organismus a to, k čemu může droga člověka dovést, až po jeho hořký konec. 

V rámci zpětné vazby jsme po představení s našimi žáky rozebrali klíčové momenty příběhu. Tento jeden byl sice fiktivní, ale realitě narkomanů se na vlas podobal. Bylo tedy důležité pojmenovat okamžik, kdy je snadné nechat se zlákat drogou, a identifikovat další silně rizikové faktory, např. vliv party. Dále jsme detailně rozebrali možnosti a způsoby, jak drogu odmítnout v konkrétních situacích, které jsme si nastínili. Zpětná vazby od žáků byla velice silná a ukazuje, že téma je živé a je třeba ho uchopit. 

Děkujeme umělecké agentuře Rajcha za důrazné připomenutí faktu, že DŮLEŽITÉ JE NEZAČÍT.  

Mgr. Lucie Dlouhá

Fotogalerie