Čtenářské kluby pro druháky a páťáky

25. ledna 2023
Čtenářské kluby pro druháky a páťáky

V průběhu celého prvního pololetí se čtenáři a čtenářky ze druhých a pátých tříd pravidelně scházeli v rámci čtenářských klubů.  Místem našich setkání byla školní knihovna - v úterý po vyučování ji obsadili druháčci a ve středu páťáci.

Každý klub začínal čtenářskou dílnou, během které si děti potichu četly své právě rozečtené knížky. Následovalo povídání o knížkách a jejich doporučování ostatním. Druháčci se při tom učili slovně vyjádřit své dojmy a pocity ze čtení. Zkušenější páťáci měli navíc úkol vyhledat a pak přečíst část, která je zaujala nebo pobavila.

Následovalo hlasité čtení a povídání si o knížkách. Menší čtenáři pracovali s knihou Eduarda Petišky Bylo jednou jedno loutkové divadlo a ti starší se dozvěděli mnoho nového o způsobu života indiánů z knihy Ondřeje Balíka Děti prérie.

Nejoblíbenější byla závěrečná část našich klubových setkání, při které se děti mohly zaposlouchat do předčítání z vybraných knih. U mladších dětí vyhrála knížka Den, kdy voskovky řekly DOST a páťáky upoutalo Spící město Martina Vopěnky.

Cílem našich schůzek bylo zdokonalovat čtenářské dovednosti a také dětem vytvořit prostor, ve kterém si mohou v klidu a pravidelně číst. Věříme, že ve čtení budou pokračovat a setkávání s knihou se stane oblíbenou součástí jejich života.

Mgr. Olga Šimková

Mgr. Monika Dobruská