Návštěva rodilého mluvčího

25. ledna 2023
Návštěva rodilého mluvčího

Na čtvrtek 19. 1. si měli žáci z 8. A  za domácí úkol připravit 5 anglických otázek pro rodilého mluvčího, studenta. Tři z nich měly začínat „Have you ever…“. Že si je budou moci vyzkoušet v praxi, myslím, nikdo nečekal.

Náš „special guest“ Frank z Oklahomy byl ochotný na všechny otázky odpovědět. Obzvlášť „Have you ever seen a ghost?“ a „Have you ever eaten sushi?“ ho pobavily.

Studenti se rozhodli prozkoumat i češtinu našeho hosta a ten nejen, že jim předvedl české „ř“, ale také začal odříkávat jazykolam „Tři sta třicet tři stříbrných…“. Na to navázal otázkou, zda žáci znají nějaký jazykolam v angličtině a vysvětlil jim, co znamená anglický jazykolam „How much wood could a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood?“.

Frank nejen, že mluví anglicky a umí i výborně česky, ale žáci měli také možnost procvičit si svoji španělštinu. A tak padly jednoduché otázky: Jak se jmenuješ? Kolik ti je let? Kde bydlíš?

Potom Frank promítl svou prezentaci a žáci se dozvěděli, že pochází z města Norman a o rozdílech v životě v Americe a tady, např. že tady mnohem více využíváme „public transport“ (vlaky a autobusy) nebo že základní školu žáci končí v Americe dříve či že o zeměpisu Evropy se tam učí až na střední škole.

Frankovi se také podařilo rozesmát obecenstvo, když uvedl české synonymum slova „zadek“ (mluvil o svých zkušenostech s používáním češtiny) a u některých si též získal sympatie, když prohlásil, že není „a big fan of mushrooms“.

Myslím, že návštěva byla přínosná, protože Frankův životní osud je zajímavý a žáci měli možnost vyzkoušet si své jazykové dovednosti a také se obohatit o nové informace.