6. ročník - Výchova ke zdraví - energetické nápoje

24. listopadu 2023
6. ročník - Výchova ke zdraví - energetické nápoje

Popíjení energetických nápojů je škodlivé, nepatří do dětského pitného režimu a do školy. Žáci často slýchají tyto a další informace z úst dospěláků, ale vědí doopravdy proč a co vlastně pijí? Ve výuce výchovy ke zdraví jsme této problematice věnovali pozornost a v souvislosti s aktuálním „hitem” nápojů PRIME jsme se preventivně zaměřili právě na ty důvody, proč není konzumace takového nápoje vhodná pro děti.

A co to ten Prime vlastně je?

Tento nápoj má 2 varianty, Hydration a Energy, z nichž ta druhá je škodlivější vzhledem k množství obsaženého kofeinu (prodává se v plechovce). Nápoj Prime lze pořídit i jako hydratační nápoj v plastové láhvi, obsahuje např. kokosovou vodu. Je k dostání v několika příchutích a barevných provedeních. Cena je cca 150 Kč/500 ml takže škodu utrpí nejen v první řadě zdraví, ale také peněženka. Navíc, jak samotný výrobce nápojů uvádí, ani varianta Hydration není vhodná pro osoby mladší 18 let.

Výuka v šestém ročníku probíhala formou skupinové práce a společnou diskusí. Debatovali jsme nad tím, jestli se někdo už setkal s energetickými nápoji, pokud ano, jak pravidelně je konzumují, v jakých chvílích po nich sahají, co jim to případně dává, jaký vliv má reklama, kolik vůbec stojí (informace pro ty, kteří zkušenost ani nemají), co může konzumace způsobit, jak může ublížit apod. Dále jsme si povídali o tom, zda děti vůbec vědí, jak energetické nápoje fungují, že by se neměly pít ve chvíli, kdy je člověk unavený, a co to znamená překročení denní dávky kofeinu. Po každé otázce následovalo vysvětlení, jak to tedy vlastně je, podpořené důvěryhodnými zdoji. 

Na závěr si každý doplnil svou papírovou plechovku informacemi, které si ze společné práce odnesl - ať už to byla nová, známá či šokující informace.

Mgr. Eliška Krčálová

Fotogalerie