Zábavné testování s webovou aplikací Kahoot!

18. září 2022
Závěrečné umístění

Kahoot je populární webová aplikace, která lze využít na jakémkoliv zařízení připojeném k internetu. Aplikace je určena k opakování a testování online zábavnou formou v podobě kvízů. Kahoot jsme minulý týden využili v hodině dějepisu v devátých třídách, které se v tomto období věnují 2. polovině 19. století a počátku století 20.

Je možné si najít kvíz z dostupné nabídky na nejrůznější témata, ale také je možné si vytvořit kvíz vlastní. Žákům stačí chytrý telefon, tablet, případně počítač. Učitel využívá zařízení propojené s projektorem, aby mohl otázky žákům promítnout. Hra je zahájena zobrazením číselného PIN kódu, který žáci zadají do svého zařízení. Poté zadají své jméno, či přezdívku a čekají, než se všichni připojí, aby mohl být test spuštěn. Učitel má celou dobu přehled o počtu přihlášených účastníků testu. Při spuštění kvízu se každému z účastníků změní obrazovka chytrého telefonu na „hlasovací zařízení” a otázky v plném znění jsou k dispozici na projektoru. Odpovědi jsou odlišeny barevně a geometrickými tvary. Po uplynutí časového limitu je každá otázka vyhodnocena a každému z účastníků je přiděleno aktuální pořadí a počet bodů za rychlost a správnost jejich odpovědí. Zpětnou vazbu ke svému výkonu tak dostanou žáci hned.

Děti si nejprve nastudovaly potřebné informace tak, aby následně společnými silami vytvořily otázky na dané téma. Věnovali se především technickým objevům a vědeckému pokroku. Za pomoci vyučujícího si děti z 9. B vytvořily vlastní opakovací kvíz a mohly si ho následně zahrát a ověřit si tak své znalosti. Tento speciální kvíz si zkusili i žáci a žákyně z 9. A.

Celé prostředí aplikace je hravé, jednoduché a graficky moc povedené. Kvízy lze hrát jednotlivě, ve dvojicích i skupinách a tím, že jsou otázky zobrazeny jen na projektoru, jsou všichni žáci zapojeni do dění.

Závěrečné vyhodnocení probíhá formou stupňů vítězů se třemi nejlepšími hráči a každý z žáků vidí své konkrétní pořadí i na svém zařízení.Mgr. Eliška Krčálová

Fotogalerie