Vydařený EVVO kurz čtvrtých ročníků

27. května 2024
Vydařený EVVO kurz čtvrtých ročníků

Od pondělí 20. 5. do pátku 24. 5. trávili žáci ze tříd 4.A a 4.B čas společně ve rekreačním středisku Štíří důl na kurzu EVVO. Na programu bylo pět dní od časného rána až do večera (a pro dobrovolníky dokonce do nočních hodin) napěchovaných zábavnými aktivitami, z nichž značná část nesla téma Harryho Pottera - ten se stal předlohou pro téma celé akce.

Po pondělním příjezdu byli kluci a holky z našich tříd moudrým kloboukem rozděleni do čtyř kolejí, které si společně pojmenovali a vytvořili krásné erby - jednalo se o koleje „Přírodovědci", „Kouzelní bobři", „Raccoon" a „Kouzelná kolej". Po všechny následující dny pak členové jednotlivých kolejí (každá měla navíc svého prefekta z řad nás vedoucích) mohli získávat body za jednotlivé úspěchy, rovněž však ubírat svým spolužákům z koleje body za porušování našich pravidel. Je nutné zdůraznit, že každá kolej se na konci týdne pyšnila ziskem více než tisíce bodů, jednotlivé odečty tak byly mnohem vzácnější než hromady vydařených momentů.
Z jednotlivých aktivit, kterými si děti prošly, stojí za pozornost samotné předměty, během kterých se každý učil čárům a kouzlům. Naši čtvrťáčci tak nyní ovládají umění práce s hůlkou při kouzelnických soubojích, znají a dokáží v praxi předvést velké množství kouzelných formulí, pamatují si nové chorály a básně, vyznají se v čaromocných lektvarech a umí se mistrně ukrýt před nebezpečným Lordem Voldemortem (ti, kterým se to ve Štířím dole nepodařilo, alespoň posloužili jako dobrá výstraha ostatním). 
I mimo celé hodiny naplněné kouzelnickými činnostmi jsme si však našli čas na pravidelné výlety mimo kouzelnický svět - pětkrát denně jsme se posilnili dobrým jídlem, díky kterému jsme měli síly na každodenní ranní výběh k rybníku Řeka, s několika odvážlivkyněmi jsme dokonce každý den začínali společným cvičením plným posilovacích a protahovacích cviků ještě před společným budíčkem. Pro ty, kterým by snad bylo ranní běhání málo, jsme připravili půldenní výlet do nedalekého Krucemburku, bez čehož by nebylo možné zrealizovat výraznou redukci kapesného dětí (doufáme, že se Vám veškeré, mnohdy velmi praktické, dárky od nich líbily). Na své si pochopitelně museli přijít také milovníci tance při diskotéce, fanoušci hokeje při společném fandění během utkání českého národního týmu proti výběru USA nebo hororoví nadšenci, kterých se po celý týden držely myšlenky na černočerné muže, kteří je v předvečer odjezdu opravdu přišli navštívit. Velký úspěch pak slavila také noční spací soutěž, při které se některým podařilo ukázat neobyčejné morálně-volní vlastnosti či táborák s opékáním špekáčků a písničkami s hrou na kytaru v podání tatínka našeho žáčka Máti. A když už zmiňujeme hudební nástroje, lze pochválit i několik nových hudebnic, které se ve volných chvilkách pilně učily na ukulele. Pokud byste náhodou hledali ještě nějaký obor, do kterého jsme v průběhu týdne nezabrousili, patrně Vám došlo, že jediným takovým tématem může být astronomie - nemusíte se však bát i na tu se dostalo. Hned první noc jsme totiž strávili necelé dvě hodiny pozorováním noční oblohy plné družic, planet, hvězd, souhvězdí a asterismů, což si pochopitelně žádalo rozsáhlou a dostatečně erudovanou diskuzi, do které se zapojila spousta přítomných.
Závěr celé akce se nesl v duchu oceňování všech chvályhodných počinů dětí, které pak vyrazily zpět autobusem vstříc pořádnému víkendovému odpočinku - mnozí však na nic nečekali a usnuli hned při první příležitosti v autobusu. Snad je možné tento jev považovat za zpětnou vazbu, že jsme se během uplynulých pěti dní opravdu nenudili...
Děkuji tedy všem dětem za bezproblémový průběh celé akce a rodičům za pomoc s uskutečněním celé výpravy. Za intenzivní péči o děti v průběhu týdne pak patří veliký dík panu učiteli Václavkovi, paním asistentkám Simoně Kupcové a Kristýně Pošvové a také třem animátorům Matějovi, Zuzce a Dádě, kteří nám aktivně pomáhali během celého nezapomenutelného týdne.

Mgr. Lukáš Knaute

Fotogalerie