Sledovali jsme zatmění Slunce

31. října 2022
Sledovali jsme zatmění Slunce

V úterý 25. října 2022 jsme měli štěstí a mohli jsme sledovat částečné zatmění Slunce. Maximální fáze zakrytí nastala ve 12 hodin 18 minut. Měsíc se zanořil do 43,6 % průměru slunečního disku a tím bylo zakryto cca 30 % viditelného povrchu Slunce.

V rámci připraveného harmonogramu jsem se postupně setkávala s některými třídami venku na betonovém hřišti. Vzhledem k velké oblačnosti jsme museli vyčkávat na okamžik, kdy na nás vykouklo Slunce zpoza mraků. Postupně se ale dočkaly této podívané všechny děti, které se dostavily. Některé děti se přišly podívat i samy v době svého volna (před odpoledním vyučováním).

Fotografie byly pořízené pomocí mobilních telefonů, kdy čočka byla přiložena ke speciálním brýlím, které děti používaly ke sledování zatmění.

Další částečná zatmění Slunce můžeme očekávat 29. března 2025 (podobné jako letošní, 43,3 % zakrytí) a následně 12. srpna 2026 (90 % zakrytí). Máme se tedy na co těšit.

Úplné zatmění Slunce pozorovatelné z území ČR s největší pravděpodobností nezažijí ani naši současní žáci, ani jejich děti. Má proběhnout až 7. října 2135.  Přesto doporučuji zapsat si tyto významné termíny do diáře.

Ing. Lada Richterová, Ph.D.

Fotogalerie