Skvělý výlet druhých ročníků do Oucmanic

29. června 2022
Skvělý výlet druhých ročníků do Oucmanic
Žáci 2. A a 2. B se vydali na první společný výlet. Jednu noc společně strávili v ekocentru Paleta v Oucmanicích.

V pondělí 27. června ráno vyrazila parta 48 druháčků, dva páni učitelé a jedna paní asistentka vstříc krásným zážitkům. Po ubytování na pokojích s názvy jako „Paseka", „Brčálník" či „Nora" čekaly na děti výukové zážitkové programy.

Během „Africké vesnice" si žáci vyzkoušeli život obyvatel černého kontinentu a museli se tak vypořádat s obdobím sucha a dešťů, problémy se zemědělskými plodinami a sklizní, případně nelehkou životní situací způsobenou nemocemi. Nezbývalo jim pak nic jiného, než žádat o pomoc humanitární organizace. Naštěstí si však každá rodina dokázala sem tam nějakou obživu zajistit a dokázala tak zůstat naživu po celý průběh hry. Při programu „Jeden za všechny..." si každý vyzkoušel různé role při aktivitách stmelujících třídní kolektiv a posilujících vzájemné kamarádství. Výstupem byl mimo jiné plakát fungující coby smlouva plná schválených bodů na téma „kamarádství". Moc zábavnými se pro obě třídy staly i aktivity programu „Včely". Žáci se detailně seznámili se stavbou těla i životem včel a vyzkoušeli si život dělnic, trubců i královen. Také si vyrobili vlastní voskové svíčky. Spoustu natěšených tváří pak bylo možné dlouho dopředu vidět při jakékoliv zmínce o chystaném programu „Pečení". Je nutné říci, že ani tato činnost svou atraktivitou nezůstala pozadu. Každý malý pekař si mohl vychutnat vlastnoručně vyrobenou housku s kmínem, semínky, solí či mákem, přičemž těsto si všichni připravovali ve skupinách z celozrnné mouky, kterou si sami namleli.

Dalšími činnostmi, jež lze za několik málo společně strávených hodin považovat jednoznačně za úspěšné, je například hraní hry, jejíž podstatou je vcítění se do druhých, vyprávění zajímavých historek, čtení pohádek, hraní deskových a karetních her, anebo pozorování noční oblohy - bylo úžasné vidět, že zájem a odhodlání pozorovat hvězdy, poučit se o souhvězdích a vyslechnout si příběhy o jejich vzniku byl tak velký. Děti se tak seznámily s hvězdami jako Altair, Vega, Deneb či Arktur, naučily se najít na obloze Polárku či asterismy „Letní trojúhelník", „Velký vůz", anebo „Snubní prstýnek” a vyslechly si legendy o vzniku jmen souhvězdí Pastýř, Velká medvědice, Vozka, Labuť a spoustu dalších informací, jež se setkaly s nebývalým zájmem, za který by se nemuseli stydět ani studenti gymnázií. 

A poněvadž během akce došlo nejen ke vzájemnému prohlubování vztahů, ale i k seznámení s místními králíčky, morčátky, ovečkami, kozami či oslíkem Ámosem, odjíždělo se nám nakonec velice těžko. Nezbývá tak než nechat doznít všechny hezké vzpomínky a pokusit se zvládnout příští společné akce stejným způsobem jako parádní výlet do Oucmanic.

Mgr. Lukáš Knaute

Fotogalerie