Regionální kolo soutěže ČČK Mladý zdravotník

24. června 2024
Regionální kolo soutěže ČČK Mladý zdravotník

10. června se naše děvčata zúčastnila regionílního kola v soutěži Mladý zdravotník v Ústí nad Orlicí, pořádané Českým červeným křížem.

V brzkých ranních hodinách jsme se vlakem vydaly do Ústí nad Orlicí, kde od 9 hodin započala soutěž. Děvčata (kapitánka Adéla Holubová a Adriana Dvořáková z 9. B, Dagmar Dvořáková a Tereza Šafářová z 9. A a Magda Štěpánková z 8. A) se musela vypořádat s různými úkoly:

stanoviště 1 - městská policie, značky a pohyb dětí na kole, koloběžkách v silničním provozu

stanoviště 2 - poranění oka (píchnutí o kus větve) a uzavřená zlomenina dolní končetiny

stanoviště 3 - doprava zraněných

stanoviště 4 - hasiči

stanoviště 5 - obvazová technika , kde si každá soutěžící vylosovala jeden typ obvazové techniky: nožička, pacička, na piráta, koleno a malý úvaz ruky

stanoviště 6 - nemůže se dostat ke kamarádům, kteří se uzavřeli v budově, toto stanoviště uvedlo dívky do pořádného stresu, musely řešit zástavu životních funkcí, kdy postižený ale byl s dítětem za uzamčenými dveřmi. Před dveřmi se potulovala ještě další pacientka s výronem zápěstí. Holky se opravdu snažily a byly i náležitě pochváleny.

stanoviště 7 - když zazní siréna, co nejnutnějšího si vzít s sebou při živelných kalamitách

stanoviště 8 - úraz dolní končetiny na houpačce, velká tržná rána

Ačkoliv dívky nevyhrály, skončily na 6. místě, přesto to byla pro ně zkušenost k nezaplacení. Minimálně na stanovišti č. 6 a 8. se dostaly pod silný tlak, do stresu, kdy se musely rozhodnout, co má větší prioritu, jak postupovat, zvládnout i hysterické dítě, zavolat si skutečnou sanitku atd. Hned 4 dívky ze soutěžního týmu nás opouští, končí ZŠ, dvě slečny dokonce jdou studovat zdravotnickou školu. Všem přejeme krásné prázdniny.

Ing. Lada Richterová, Ph.D.

Fotogalerie