Planetárium Hradec Králové - 7. ročník

31. ledna 2024
Titulka

7. ročník se v úterý 30. ledna vydal do hradeckého planetária a hvězdárny. Prostředí hradeckého planetária bylo žákům 7. ročníků již známé. Program, který byl žákům představen, byl zaměřený na Zemi a její sousedy. 2 hodinový program byl rozdělený do 3 částí, během nichž se žáci postupně seznámili s noční oblohou, souhvězdími, planetami Sluneční soustavy včetně jejich měsíců.

Komentovaná byla ukázka o výjimečnosti Země, života ve vesmíru a také hranici a možnosti lidského zkoumání, které bylo započato v 2. polovině 20. století. Sondy Voyager I a II přinesly pohled z rozmanitého prostředí měsíců a okolí vnějších planet.

Praktickou a velmi zajímavou byla následná prohlídka hvězdárny, kde se pomocí dalekohledu a pozorování Slunce krásně potvrdila rotace Země kolem své osy. Paní lektorka neopomněla žákům zdůraznit pravidla bezpečnosti a nebezpečí přímého sledování Slunce nevhodnými přístoji.

Mgr. Eva Valentová

Mgr. Alena Srkalová