Planeta Země 3000 - Kolumbie, ráj slasti a neřesti

19. dubna 2019

07 k%c3%a1vov%c3%a9 t%c5%99e%c5%a1n%c4%9b

Na konci března se všechny ročníky 2. stupně vydaly do tajemné Kolumbie. V rámci projektu Planeta Země 3000 proběhlo v Pardubicích v Domě kultury Dukla zajímavé promítání sestavené z autentických záběrů cestovatele a dobrodruha Adama Lelka, názorných animací, aktivizačních kvízových otázek a dechberoucích fotografií.

Kolumbie u nás stále bývá vnímána jako nepříliš bezpečná země, spojovaná s narkomafií Pabla Escobara. Na promítání jsme získali úplně jiný obrázek. Pomocí digitální technologie jsme se ocitli uprostřed malovaných ulic, na kurzu rytmické salsy, vedle vzácných žraloků i v pralese mezi kolibříky. Snad tam zavoněla i vynikající kolumbijská káva.

Během akce zaznělo 10 různých témat od oceánských proudů až po místní obyvatele a jejich zvyky. Z ohlasů dětí vyplynulo, že byl program poutavý a každý si z něj odnesl něco úplně jiného. Jen těch 70 minut se některým zdálo moc dloooouhých. Pokud se někdo nenašel ve zpracování a pražení kávy, se zatajeným dechem pak sledoval majestátné žraloky kladivouny, kteří se vzápětí objevili na plátně. Jiného zase zaujaly drahokamy tropického pralesa - kolibříci, kteří za letu dokáží i couvat. Ti odvážnější by se jistě rádi s Adamem Lelkem podívali na hadí ostrov Gorgonu se zaniklou věznicí pro nejhorší zločince. Tanečníci i tanečnice se zase rádi nechali inspirovat velmi rychlou kolumbijskou salsou. Smutnější kapitolu tvořilo vyprávění o původních obyvatelích Nukak Makú, kteří se vzdali svého původního života, ale nemohou se začlenit do toho moderního. Sladkou tečkou na závěr byla panela, formička vytvarovaná z nerafinované cukrové třtiny, plná vitamínů, minerálů a bílkovin. Pochoutka nejen pro kolumbijské děti.

Součástí promítání byly také bonusové materiály pro školy zahrnující výukové karty, pracovní listy, DVD a několik výtisků aktuálního čísla časopisu Koktejl. Časopisy si zájemci mohou vyzvednout v kabinetu zeměpisu.

Celá akce byla podpořena z fondu SRPŠ, kterému moc děkujeme.

Už se těšíme na další promítání. Tentokrát nás zavede do Senegalu.

Mgr. Zdeňka Picková

Zeměpisná olympiáda 2019 17. dubna 2019 Finále Ligy škol v basketbalu 19. dubna 2019