Pěkně (ne)vypečená hodina anglické konverzace

22. prosince 2022
Pěkně (ne)vypečená hodina anglické konverzace

Anglický jazyk + trocha matematiky + špetka fyziky + zručnost + poctivá dávka komunikace se spolužáky + spolupráce ve skupině. Co je výsledkem této zapeklité rovnice? No přeci cukroví! Co jiného také, když už Vánoce ťukají na dveře!

Žáci 5. a 6. ročníku navštěvující klub anglické konverzace poslední úterý před Vánoci spojili své síly a vrhli se na přípravu sladkých nepečených dobrot. Po vzájemné domluvě se rozhodli, že vytvoří 2 skupiny – jednu dívčí a druhou chlapeckou. Dívky se ujaly výroby marcipánových kuliček, zatímco chlapci skočili přímo po hlavě do přípravy kakaových kuliček. A jelikož se jednalo o hodinu anglické konverzace, mladým kuchtíkům byly poskytnuty recepty pouze v anglickém jazyce.

Ačkoli byly podmínky trošku bojové (školní žákovská kuchyňka byla bohužel mimo provoz), žáci se ihned chopili práce. Jedni dychtivě drtili piškoty na malé kousky, jiní sekali oříšky, další vážili cukr a ostatní ingredience, ale moment! Něco je tady špatně!

Následovaly rozvášněné komentáře žáků:
A co je tenhle ¼ cup?!
Já nevím!
A co s tím teď?
Tady se podívej, máš to tady napsaný – jeden CUP je 236 ml!
Ježiš to je fyzika a matika, vždyť to nejsou gramy ale mililitry!
Já matiku neumim!
A já neumim fyziku!
No tak to bude asi děleno 4, ne?
Můžu si to spočítat na tabuli?
Je to 59! 59 mililitrů!

A vedoucí klubu si samozřejmě přisadí:

No, tak kolik kilogramů másla jsi tam dala, když jsi tam dala 140 gramů?

Nejmenovaná žákyně:

Neee, já nevííím! Asi necelý kilo?

Vedoucí:

Když má kostka čtvrt kila, tak jsi tam asi kilo nedala, ne?

Stále ta samá nejmenovaná žákyně:

Tak to asi ne no! :)

A tak naši žáci zjistili, že se gramy, kilogramy, litry, mililitry, násobení a dělení skutečně nevyskytují jen v hodinách fyziky a matematiky, ale dokonce i v reálném světě. Například při pečení cukroví.

A kde naše cizojazyčné cukroví skončilo? Účastníci klubu již v předchozím týdnu vymysleli milý plán, a to odnést cukroví do domova seniorů a zpříjemnit jim tak čekání na Ježíška. Nicméně, nakonec jsme se všichni shodli, že v této době, kdy je všude kolem nás mnoho nemocných, nebudeme riskovat zdraví našich seniorů a schováme si dobrý skutek na dobu, kdy bude z tohoto pohledu bezpečněji.
A aby naši cukráři přeci jen udělali dobrý skutek, pár kousků někteří z nich donesli domů ochutnat svým rodičům a zbytkem cukroví obdarovali učitelky a učitele v naší škole a zpříjemnili jim tak dlouhý pracovní den.

A jak jim chutnalo!

A nakonec perlička z natáčení – to mělo nejspíš zůstat tajné, ale musíme se s vámi podělit. Do kakaových kuliček naši borci místo požadovaných 2 lžic kakaa nasypali kakaa celé dva sáčky! No, museli jsme trošku ubrat, aby neskončilo celé těsto v odpadkovém koši.

A dalších ingrediencí přidali také víc, než těch slíbených 59 mililitrů, ale už raději mlčíme. Bylo to skvělé, něco jsme se naučili, dobře se pobavili a udělali lidem kolem sebe radost. A vše šlo přesně podle plánu! Přesvědčit se můžete ve fotogalerii.

Krásné Vánoce, hodně zdraví a štěstí a klidný rok 2023 vám přeje klub anglické konverzace (žáci 5. a 6. ročníku a jejich vedoucí).

Mgr. Veronika Veverková