Páté ročníky na exkurzi v ekocentru

31. října 2019

Img 20191024 101304

Třídy 5.A a 5.B si čekání na podzimní prázdniny zpříjemnily dvoudenní exkurzí - od čtvrtka 24.10. do pátku 25.10. prožili žáci mnoho zajímavého v Ekocentru Paleta v Oucmanicích.

Na přírodovědnou exkurzi vyrazilo autobusem 48 natěšených dětí, které se již zhruba půl hodiny po odjezdu ubytovávaly v krásně zařízených pokojích v oblíbené destinaci mnoha škol - Ekocentru Paleta v Oucmanicích.

Vzhledem k nabytému programu, který na děti čekal, nebylo nač čekat a hned po příjezdu všichni přítomní důkladně prozkoumali celé ekocentrum. Seznámili se tak s jednotlivými pokoji, místnostmi a učebnami, ale i s venkovními prostory - kořenovou čističkou vody, hliněnými prolézačkami nebo plochami určenými pro pohyb zvířat, která se záhy s novými kamarády rovněž přišla pozdravit. Děti se tak skamarádily s několika kozami, ovcemi, oslíkem Ámosem nebo se zvědavými kočkami, které je provázely při každém pohybu po venkovních pozemcích.

V odpoledních hodinách se pak žáci stali odborníky na přípravu bylinkových čajů, jejichž alchymii při výrobě ještě stihli proložit nejrůznějšími hrami a aktivitami zaměřenými na posílení třídních kolektivů a sociálního chování našich žáků.

Večer jsme společně strávili dalšími zábavnými hrami, povídáním či čtením, na které navázalo společné pozorování krás noční oblohy v čele se souvhězdími a planetami.

Naštěstí nám však zbyl čas i pro dostatečné množství spánku na to, abychom následující den po snídani okamžitě začali připravovat skvělou domácí svačinu. To obnášelo dovednosti dojení mléka a mletí vlastní mouky, díky čemuž se dětem podařilo vyrobit lahodné máslo a sýr, který všem dozajista moc chutnal - i díky tomu, že si jej děti mohly namazat na vlastnoručně z kvásku vyrobené a v peci upečené housky, které se všem moc povedly.

Jedinou kaňkou na celém pobytu tak byla až nutnost následného loučení s celým ekocentrem, v němž bychom moc rádi prožili spoustu dalších zážitků. Nedalo se však dělat nic jiného, než rozloučit se s místem, kde jsme prožili krásné dva dny, nastoupit do autobusu a vyrazit vstříc podzimním prázdninám...

Mgr. Lukáš Knaute

Přijímací řízení na střední školy ve školním roce 2019/2020 30. října 2019 První ptačí budky (sýkorníky) již čekají na jaro 31. října 2019