Halloween v hodinách angličtiny

13. listopadu 2022
Halloween v hodinách angličtiny

V pondělí 31. října po návratu z podzimních prázdnin vítala žáky naší školy halloweenská výzdoba a malí i větší angličtináři si užili hodinu věnovanou tomuto svátku.

Co vlastně víme o svátku Halloween? Tento svátek má kořeny v prastaré tradici dávných Keltů. Poslední noc měsíce října nesla název Samhain podle keltského boha, pána mrtvých. Keltové se touto nocí také loučili s létem a hojností. K této příležitosti probíhaly oslavy a lidé si na sebe navlékali masky a převleky, aby se chránili proti zlým duchům. Jednoslovný název Halloween, tak jak ho známe dnes, vznikl na základě spojení názvů pro slavnost v předvěčer svátku všech svatých, například All Hallowes´ Eve, All Hallows´ Evening, All Saints´ Day. Slaví se tedy každoročně večer 31. října.

V hodinách anglického jazyka jsme si s dětmi povídali o tradicích a zvyklostech, které jsou spojeny s tímto strašidelným svátkem. Připomněli jsme si symboliku Jack-o´lantern, což je dýně, která se vydlabává a vyřezává se do ní strašidelný obličej, aby poté sloužila jako lucerna. Vysvětlili jsme si, že dnešní oslavy probíhají tak, že se děti převlékají do kostýmů a chodí koledovat, říkajíc pořekadlo "trick-or-treat" neboli Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu. Dále jsme si zopakovali a naučili se nová typická slova pro Halloween, zahráli jsme si spoustu her a kvízů, složili jsme kostlivce, zazpívali si a zatančili si na halloweenské písničky Spooky Scary Skeletons a The Skeleton Dance. Na úplný závěr jsme si ještě připomněli Dušičky, které se slaví na našem území 2. listopadu zapálením svíčky a vzpomínáním na zesnulé. 

Děti z klubu anglické konverzace v 7. - 9. ročníku připravili pro jejich mladší spolužáky pracovní listy s aktivitkami právě na téma Halloween do hodin angličtiny. Tímto bych tedy ráda poděkovala paní učitelce Dlouhé a paní učitelce Šimkové za zpětnou vazbu a fotografie i z jejich hodin AJ.

Celou náladu tohoto svátku ve škole dokreslovala halloweenská výzdoba na chodbách (za pomoc děkuji paní učitelce Veverkové) i v jazykové učebně, přesvědčte se sami při zhlédnutí videa. video zde

Vtip na závěr

What does a panda ghost eat? Bam-BOO!

Mgr. Eliška Krčálová

Fotogalerie