Exkurze na letišti Jana Kašpara v Pardubicích

6. června 2024
Exkurze na letišti Jana Kašpara v Pardubicích

Na závěr školního roku jsme v rámci volitelného předmětu cestovní ruch navtívili pardubické letiště Jana Kašpara, které nese jméno místního rodáka, který se řadí mezi první významné letce a konstruktéry u nás.

Žáci 8. ročníku během jeden a půl hodinové prohlídky navštívili všechny části letiště. Provázel nás pan Procházka, který zasvěceně žáky seznámil s jeho chodem. Provoz zajišťuje zhruba 40 zaměstnanců, v době největšího vytižení letních prázdnin zde s odbavením charterových letů vypomáhá i spousta brigádníků. Letiště je v provozu od roku 2018, před covidovým obdobím dosáhl počet odbavených cestujících zhruba 150 tis., plán pro letošní sezónu je 200 tis. 

Naše prohlídka začala v příletové hale, následovala důkladná kontrola - nás i našich zavazadel, takže nebezpečné předměty jako nůžky (běžné vybavení penálu), na nás čekaly až do konce exkurze na určeném místě. Viděli jsme odlet dvou letadel do destanací Alicante, Girona. Technické zázemí letiště - prostory pro tankování, servisní prostory, zázemí cateringu a také třídírnu a nákladku kurfů. V neposlední řadě je třeba myslet i na doklady a jejich platnost, protože bez nich se pro cestující stává letenka bezcenná, a překlapilo nás, jak často se v praxi propadlé doklady řeší.

Nyní již máme konkrétní představu o tom, co představuje chod letiště, a známe i prostory, kam se běžně při odletu či příletu není možné podívat. 

Mgr. Alena Srkalová

Fotogalerie