Exkurze do iQLANDIE Liberec - 8. A a 8. B

21. května 2023
Exkurze do iQLANDIE Liberec - 8. A a 8. B

V úterý 16. května se naši osmáci opět vydali na exkurzi do iQLANDIE v Liberci. I přes brzký ranní odjezd panovala u všech dobrá nálada. V iQLANDII na děti čekala 4 patra zábavy, experimentů a hádanek.

Vzhledem k tomu, že v 8. ročníku se děti začínají seznamovat s taji elektriky, byla opět součástí exkurze i laboratorní dílna - na téma elektrické a magnetické vlastnosti látek.

Po příjezdu se třída 8. B hned odebrala do laboratoře, přičemž s 8. A jsme postupně procházeli celý areál, občas jsme museli přejít na chvíli i do jiné expozice, abychom zhlédli např. ohnivou show či „zpívající" Teslův transformátor. V poledne jsme se usadili v jídelně, někdo si zakoupil oběd, někdo si vzal své připravené jídlo z domu. Po zasloužené pauze se 8. A odebrala do laboratoře a s 8. B jsme opět procházeli všechny expozice.

Asi největší zábavu zažívali žáci v expozicí Živly, kde si mohly vyzkoušet simulátor zemětřesení, užít si sílu větru - orkánu a vichřice, nebo se mohly jen zabalit do velké bubliny.

V expozici GEO si mohli ti odvážní po dobu 3 minut vyzkoušet Hvězdný kolotoč (Star Carousel),  který je určen k výcviku astronautů a sportovních letců. Bylo to sice zvláštní, ale milé překvapení, že nikomu nebylo následně špatně.

Následovaly expozice Kosmo, Geolab, Smysly, Člověk, Věda v domě.

Sekce MatematikUm již svým názvem vzbuzovala v dětech nechuť, ale nakonec se i tam pěkně zabavily, především v matematickém bludišti, zaujaly je i řezy těles či panel s Pythagorovou větou.

Největší lumpačení si ale užily v oddělení Vodní svět, tentokrát se ale vyhnuly následnému úklidu :-) 

Čas v iQLANDII běží opravdu velmi rychle. Ani letos jsme bohužel nezvládli prozkoumat a vyzkoušet vše.  

Více fotografií a videí naleznete zde: https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1lHQIhC9U6NOv6Ljr70WOACCQ_btVBRrC

Mgr. Lucie Dlouhá

Mgr. Jiří Leden

Ing. Lada Richterová, Ph.D.

Fotogalerie