Bezpečný internet

15. března 2023
Sobota offline

Měsíc únor jsme na naší škole intenzivně věnovali bezpečnosti na internetu. 

Žáci se v rámci projektu věnovali následujícím tématům: Můj den; Kolik času trávíš na internetu?; Bezpečnostní zásady; Sdílet, nebo nesdílet; Sobota offline; Mobilní telefon a jeho bezpečnost; Kyberšikana; Sexting a jeho rizika; Online seznamování (Poznáš sexuálního útočníka?); Rizika sociálních sítí. Zdrojem těchto materiálů byla zejména organizace E-bezpečí a CZ.NIC. Součástí projektu byly i interaktivní besedy se školní metodičkou prevence.

Z online platforem naši žáci používají: TikTok, Youtube, Snapchat, Whatsapp, Instagram, Netflix, Vinted, Zalando, Pinterest, Twich, Facebook, GTA, Fortnite, Minecraft a další.

Žáci měli za úkol vymyslet, co by dělali, kdyby byli v sobotu offline. Je pravdou, že někteří se u vymýšlení programu trochu zapotili, ale výsledek za vynaložené úsilí rozhodně stál - šli by běhat ven se psem, povídali by si s rodiči a kamarády, ba dokonce někteří by tento čas věnovali úklidu pokoje a učení. 

Ráda bych využila tohoto prostoru k tomu, abych upozornila na pár neduhů, které se týkají i žáků naší školy. V okamžiku, kdy dítěti dáme k dispozici mobilní telefon, je také třeba jej seznámit se základy bezpečného užívání. Sem patří základní zabezpečení, zabezpečení fotek či videí a stahování aplikací z ověřených zdrojů. Dále pak je třeba ohlídat, aby dítě mobilní telefon odložilo minimálně jednu, lépe však dvě hodiny před spaním. Displeje totiž vyzařují tzv. modré světlo, které blokuje produkci spánkového hormonu melatoninu - čili prakticky brání usínání a kvalitnímu odpočinku.

Dalším fenoménem, na který bych na tomto místě ráda upozornila, je tzv. sharenting. Jedná se o sdílení fotografií dětí jejich vlastními rodiči.  I v tomto případě je potřeba myslet na budoucnost dítěte a v ideálním případě získat jeho souhlas!

Témat, které se týkají bezpečí online je celá řada (např. Tik Tok, nebezpečné výzvy, seznamování a chatování s ostatními uživateli různých her typu Minecraft apod.) a není v možnostech tohoto krátkého příspěvku je všechny pojmout. Z tohoto důvodu přikládám pár užitečných odkazů, které mohou rodičům pomoci tuto problematiku lépe uchopit, protože rodiče jsou ti, kteří by o životě, který jejich děti vedou online, měli vědět nejvíce. 

V případě, že si nevíte rady, existuje naštěstí celá řada organizací, které mohou pomoci. Jsou jimi například Linka bezpečí, Safer Internet Centrum, NIC.cz, Dětské krizové centrum a E-bezpečí.

Linka bezpečí

E-bezpečí

Kraj pro rodinu

Safezóna

Bezpečně na netu

Sharenting

Mgr. Lucie Dlouhá

Fotogalerie