Světový den orientačního běhu na ZŠ Sezemice

25. května 2016
Světový den orientačního běhu na ZŠ Sezemice
Středu 11. května 2016 vyhlásila mezinárodní federace orientačního běhu za Světový den OB s cílem pokořit světový rekord v počtu účastníků provozujících orientační aktivity v jeden den.

Dosavadní rekord byl vytvořen v roce 2003 ve Švýcarsku, kde se orientačních aktivit v jeden den zúčastnilo 207 979 lidí. K pokusu překonat tento rekord se připojila i naše škola, která ve spolupráci se sportovním oddílem OK Lokomotiva Pardubice uspořádala v odpoledních hodinách akci pro širokou veřejnost, při které si tento sport mohl vyzkoušet úplně každý. Pro příchozí byly připraveny na mapě ZŠ Sezemice dva tréninkové okruhy odstupňované podle délky a obtížnosti. Kratší trať pro menší děti měřila 1 km a svou větší částí vedla areálem školy, delší trať měřila 3,5 km a zavedla sportovce také na přilehlé louky s remízky mezi náhonem a řekou Loučnou, zčásti vedla městskou zástavbou a příchozím ukázala také některé turistické zajímavosti Sezemic (jedna kontrola byla umístěna na akvaduktu, jiná na ostrově, další ve dvoře místního mlýna). Akce se zúčastnilo 70 sportovců, nejpočetnější skupinou byly vedle dospělých děti mladší 12 let (38 účastníků), tréninkový závod proběhl v pohodové atmosféře za krásného slunečného počasí, a tak všichni účastníci odcházeli s účastnickým diplomem od předsedy mezinárodní federace OB spokojeni z hezkého sportovního zážitku.

Světový rekord se sice nakonec překonat nepodařilo, celosvětové akce World Orienteering Day se nakonec zúčastnilo ve více než 40 zemích světa 162 353 účastníků, ale všichni, kteří si orientační běh přišli v Sezemicích vyzkoušet přispěli ke krásnému 8. místu České republiky mezi zeměmi v počtu účastníků (nejvíce v Norsku a Švédsku - 90 255, respektive 25 292 orientačních běžců, v ČR 5 508 účastníků). Na závěr bych rád poděkoval všem, kteří pomáhali s organizací této příjemné akce, a protože jsme si odpoledne všichni bezvadně užili, myslím, že tímto vznikla nová každoroční sezemická tradice a že se za rok u školy znovu sejdeme třeba i v ještě hojnějším počtu.