Projektový den - finanční gramotnost, 8. ročník

26. ledna 2023
Projektový den - finanční gramotnost, 8. ročník

Ve čtvrtek 26. 1.  se žáci 8. ročníku ponořili do světa financí. Na 6 vyučovacích hodin se stali staršími a zodpovědnými. Přijali role rodičů, jejichž úkolem bylo zabezpečit rodinu.

Úvodní část projektového dne byla věnována teorii, kdy si žáci připomněli vše, co se peněz a hospodaření týká. Následně se rozdělili do skupin, ve kterých ve zbytku dne spolupracovali. Společně se vybrali jednu rodinu, která měla daný příjem a typ bydlení. Pomocí kartiček s nabídkou služeb a dalších reálných věcí, které jsou spojené s běžným životem, si sestavili nejprve rozpočet na jeden měsíc. Některé skupinky musely po sečtení výdajů svůj rozpočet pozměnit a výdaje redukovat, protože převyšovaly reálné příjmy jejich rodiny. Poté si sestavili rozpočet na celý rok a vyhodnotili, jak si stojí. Některé rodiny měly naspořeno větší finanční obnos, takže zvažovaly i možnosti investic. Na závěr celého dne postupně všechny skupinky představily své rozpočty. Po představení jednotlivých členů a nastínění jejich životní situace seznámily ostatní spolužáky s finálním výstupem. Tento projektový den měl za cíl přiblížit žákům realitu  a zprostředkovat jim přijetí zodpovědnosti za svá rozhodnutí, což se povedlo.

Mgr. Alena Srkalová