Kurz EVVO 4. ročník

9. června 2016
Kurz EVVO  4. ročník
Týden od 16. do 20. května strávili žáci 4. ročníku se svými učiteli na Kurzu EVVO v příjemném prostředí chaty Jedlová v Deštném v Orlických horách.

V pondělí po příjezdu, vybalení a ubytování na chatě jsme odpoledne podnikli vycházku po okolí, žáci si v Deštném nakoupili suvenýry a ve druhé části odpoledne program naplnily hry v lese (lov perel, nálety, stavění domečků). Večerní program zahájilo společné čtení knihy DeTeKtiVové (název knížky je sestaven ze slabik prvních písmen chlapců, kteří pomáhají policistům pátrat po pachatelích trestných činů) a první den našeho pobytu zakončila oblíbená diskotéka.

Úterní program začal kvůli velmi chladnému počasí, které nás v prvních dnech pobytu provázelo, dopoledním vzděláváním, ale vedle českého jazyka a matematiky jsme zařadili i hravější vzdělávací formu působení na žáky v podobě her. Po obědě a poledním klidu jsme odpoledne opět strávili v lese. V první části Honu za pokladem vymýšlela trasu s úkoly na stanovištích A třída pro třídu B, ve středu odpoledne proběhla druhá část této hry, kdy se role obrátily a různé sportovní úkoly, jazykolamy, kvízy a hádanky vymýšleli po jiné trase žáci B třídy pro své kamarády ze třídy A. Po oba dny na konci trasy čekal poklad pro všechny, zasloužili si ho vždy všichni, jeden den za splnění úkolů a nalezení schovaného pokladu, druhý pak za pečlivou přípravu trasy s úkoly. Ve druhé části úterního odpoledne jsme v lese hráli složitější obměnu hry Lov perel a děti si také chtěly zahrát oblíbené nálety. Po večeři a společném čtení DeTeKtiVů naplnily večerní program společenské hry v jídelně (odhadování času, hra Palermo usíná) a úterý zakončila Spací hra, která přinesla celou řadu humorných situací a nezapomenutelných zážitků.

Ve středu dopoledne jsme po krátkém učení do programu zařadili stolní vzdělávací hru Ekopolis, ve které žáci staví město a vymýšlejí takové strategie, které vedou k vyvážené výstavbě všech druhů staveb. Po obědě a poledním klidu následovala druhá část Honby za pokladem a podvečerní čas naplnily sportovní hry v okolí chaty (fotbal, trampolína, skluzavka, boj o čísla a další). Po večeři a pravidelném společném čtení následovala další sada společenských her v jídelně (odhad delších časových úseků, hra zaměřená na procvičení empatie, později ji vítězka hry trefně pojmenovala Mysli jako ostatní). Den zakončila před večerkou kratší, ale oblíbená diskotéka.

Ve čtvrtek se výrazně oteplilo, a tak jsme mohli vyrazit ven již dopoledne. Čekal nás postřehový závod. Ten u dětí procvičil nejen fyzičku, ale především všímavost a paměť, jako úspěšnější závodní strategie se ukázala sázka na pomalejší postup po trase se zaměřením na zapamatování všech 20 obrázků poschovávaných v okolí trasy závodu. Zapamatování všech obrázků (někdy i ve správném pořadí) se podařilo hned několika žákům, příjemně nás překvapilo, kolik žáků se dokázalo vyhnout časové penalizaci za nepovšimnutí, nebo zapomenutí některých obrázků. Velmi zdařilé kresby připravil pro závod pan učitel Lukáš Knaute, po závodě se staly jednou z cenných odměn pro vítězku závodu. Odpoledne následovaly sportovní a pohybové hry v lese (např. Co do lesa nepatří) a později v okolí chaty. Po večeři a závěrečném společném čtení, vyhodnocení her a rozdání diplomů a odměn se konal rozlučkový společenský večer zakončený krátkou stezkou odvahy.

Oblíbenou součástí programu (nejen pro děvčata) byla opakovaně také výtvarná dílna pod vedením paní zdravotnice Jitky Vančurové, která s dětmi vyráběla především krásné enkaustické obrazy.

V pátek jsme náš zdařilý kurz po ranním balení a vyklízení pokojů zakončili vlastivědnou vycházkou po okolí a dokončením odměňování cen a diplomů za soutěže, díky vstřícným a ochotným rodičům se nám sešla na odměny za soutěže spousta sladkostí a suvenýrů, za to všem rodičům velice děkujeme. Velké poděkování zaslouží také paní zdravotnice Jitka Vančurová a pan učitel Lukáš Knaute, oba svým vstřícným a aktivním přístupem výrazně přispěli k pohodové atmosféře, která nás po celou dobu kurzu na horách provázela. Děti byly hodné, aktivně se zapojovaly do programu, můžeme je pochválit i za udržování pořádku na pokojích, protože po celý týden úspěšně zvládly i několik přepadových kontrol bodování. Myslím, že jsme si všichni pobyt na horách bezvadně užili a budeme na něj rádi vzpomínat.

Mgr. Jan Václavek