Kinopříběh: Za ruce se vezmeme

13. února 2023
Kinopříběh: Za ruce se vezmeme

V pátek 10. února 2023 se žáci 9. ročníku zúčastnili interaktivního programu s názvem Za ruce se vezmeme, pořádaného organizací Post Bellum. Post Bellum je nezisková organizace, která vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století.

Vybraný program byl zaměřený na téma holokaust. Tři pamětníci vzpomínali na svou složitou cestu druhou  světovou válkou. Od prvních protižidovských nařízení, kterým ještě jako děti nerozuměli, přes transport do terezínského ghetta a následně do Osvětimi, šťastné náhody, díky kterým měli šanci jako jediní ze své rodiny přežít, až po návrat zpět do Československa. Kdy si poprvé uvědomili, že jsou „jiní"? Jak si zvykali na život v ghettu, kam byli odvezeni ze svých domovů? A tušili, kam mizí tisíce jejich spoluvězňů z Osvětimi?

Program vedl zkušený lektor, který využíval konkrétních videoukázek pamětníků zaznamenaných na portálu Paměti národa.

V závěru byl prostor na krátkou diskuzi a reflexi. 

Mgr. Eva Valentová

Fotogalerie