Kam na střední školu?

1. prosince 2022
Kam na střední školu?

Tuto otázku si někteří žáci 9. ročníku začali klást již před rokem a někteří ještě nemají zcela jasno ani nyní. S volbou oboru studia na střední škole jim pomáhají rodiče, prarodiče, kamarádi, internetové stránky, burzy škol, učitelé, výchovný poradce, školní psycholog i pracovníci úřadu práce. Všem žákům přejeme, aby si vybrali takový obor, který je bude zajímat a najdou v něm uplatnění.

V hodinách SPDT se žáci seznámili s nabídkou oborů na středních školách v rámci internetových stránek atlasskolstvi.cz, infoabsolvent.cz, paradnibudoucnost.cz. V měsíci říjnu také obdrželi tištěnou verzi Atlasu školství pro Pardubický kraj.

O všech aktualitách a podrobnostech přijímacího řízení jsou informováni na nástěnce volby povolání v 1. patře, na google učebně i při individuálních konzultacích s výchovným poradcem.

23. 11. 2022 se setkali s pracovnicí Informačního a poradenského střediska pro volbu a změnu povolání (IPS) při Úřadu práce v Pardubicích. Dozvěděli se informace o některých školách a oborech studia, možnostech stipendií u učebních oborů i o jejich naplněnosti a o perspektivě jednotlivých oborů v rámci budoucí zaměstnanosti.

Se zástupci jednotlivých středních škol i jejich studenty a některými zaměstnavateli z Pardubického kraje se žáci mohli setkat na výstavě středních škol, gymnázií a učilišť SCHOLA BOHEMIA a akci Hitpadáda škol a zaměstnavatelů Pardubického kraje.

Žáci, kteří se rozhodli, podat přihlášku na školu s talentovou zkouškou, už tak učinili. Termín odevzdání přihlášky byl do 30. 11. 2022. Jednalo se o 4 žáky naší školy.  Všichni žáci mají čas na výběr střední školy a oboru do 1. března, kdy končí termín pro odevzdání přihlášek na školy bez talentové zkoušky.

Nabídka oborů studia na střední škole je velmi pestrá. Střední školy zohledňují výsledky studia na základní škola v osmém a devátém ročníku i úspěchy v rámci oborových soutěží a olympiád či mimoškolní zájmovou činnost. O přesných podmínkách přijímacího řízení je třeba se informovat na webových stránkách jednotlivých středních škol. Žáci ucházející se o studium v maturitních oborech vykonají v dubnu Cermat zkoušky z matematiky a českého jazyka. Pečlivá příprava se v kurzech na středních školách i na naší škole jistě vyplatí. Zkoušky nanečisto jim pomohou zvládnout stres z neznámého prostředí a časového omezení testu. Zároveň se dozvědí, jak se jim příprava daří a kde je případně třeba přidat.

Všem žákům přejeme šťastnou volbu a úspěch v přijímacím řízení.

Mgr. Olga Doskočilová