Finanční gramotnost - 8. a 9. ročník

11. května 2023
Finanční gramotnost - 8. a 9. ročník

V letošním školním roce jsme se poprvé účastnili soutěže Finanční gramotnosti. 12. ročník soutěže zaštítilo MŠMT, ČNB a EFPA. Na podzim jsme prošli on-line školním kolem a v kole okresním nás dále zastoupily žákyně 9. ročníku (Nela Čeloudová, Natali Brutarová, Zlata Tomková), kterým velmi děkuji za velké nasazení a výborný výsledek.  Postup do krajského kola nám sice těsně utekl, ale i  tak to byla cenná zkušenost. 

Jelikož je soutěž jednou z cest, jak otevřít a vyzdvihnout důležitost finanční gramotnosti dospívající generace, ocenila jsem zapálení žáků do soutěže a „oprášení"  získaných znalostí v minulém školním roce. Jako podpora školám, které se soutěže účastnily, organizátoři nabídli doplňkové přednášky. Toho jsme rádi využili,  a tak 4. 5. a 11. 5. proběhl 2 hodinový program na téma finanční gramotnosti v 8. a 9. ročníku. Žákům se věnovala paní Michaela Kloučková, které rovněž patří naše poděkování.

Témata debaty byla zaměřena na finance, správné a zodpovědné uvažování a nakládání s penězi. V první vyučovací hodině se společně věnovali například pojištění, jeho důležitosti a jednotlivým typům. Připomenuty byly i příklady z praxe a následky, pokud je pojištění opomenuto. Následně přes pojištění nemovitosti byla zmíněna i jedna z hlavních výdajových položek domácností - hypotéka. Druhá hodina byla pak praktickou ukázkou, kdy si žáci na základě až 3 příkladů osob různého věku i příjmu snažili ověřit, zda dosáhnou na požadovanou výši hypotéky a jejich nemovitost bude dosažitelná. 

Oceňuji aktivitu a nasazení žáků, kdy zúročili své znalosti a dokázali je propojit. Pokud v budoucnu povedou kroky našich žáků cestičkou zodpovědnosti a jistoty, opakování - matka moudrosti má smysl.

Mgr. Alena Srkalová

Fotogalerie