Exkurze 5. ročníku

19. března 2017
Exkurze 5. ročníku
Ve čtvrtek 2. 3. se žáci tříd 5. A a 5. B zúčastnili exkurze v Hradci Králové, kde postupně navštívili hvězdárnu s planetáriem, východočeskou televizi V1 a obří akvárium.

Úvodní zastávka byla rozdělena na dvě části. První z nich se konala v planetáriu a provázel ji pořad, při kterém se děti z úst lektorů dozvěděly spoustu zajímavostí týkajících se pozorování denní a noční oblohy a následný virtuální průlet Sluneční soustavou jim ukázal její celkové uspořádání. Po podrobnějším průzkumu některých vesmírných objektů se dění exkurze přesunulo na budovu hvězdárny. V jejích prostorách všichni společně rozebrali příčiny střídání dne a noci, ročních období a fází Měsíce za využití teluria. Nakonec jsme, i díky příznivému počasí, navštívili kopuli s dalekohledem, který nám nabídl pohled na Slunce a sluneční skvrny.

Dalším naším cílem se stalo televizní studio Východočeské televize V1, kde se žáci pod vedením profesionálů z řad vedení televize seznámili se starými a současnými kamerami, viděli záznamové kazety a disky, prozkoumali odbavovací pracoviště a dokonce se vyřádili ve studiu před zeleným pozadím. Některé z dětí v sobě objevily talent v podobě skvělého uvádění zpráv a ti moderátoři z řad dětí, kteří měli zelené oblečení, nám na obrazovce dokonce úplně zmizeli z obrazu.

Poslední čtvrteční zastávkou bylo obří akvárium, ve kterém si žáci prohlédli unikátní sbírku lebek exotických ryb. Po ní se vydali směrem do prostor, simulujících deštný prales, kde z lávky pozorovali krásu rostlin obdivuhodných tvarů a barev. Po průchodu, na němž některé z dětí zasáhl i tropický déšť, na všechny čekala sladkovodní tropická tůň se společenstvím zhruba 500 kusů ryb Jižní a Střední Ameriky, přičemž čas a termín naší návštěvy se shodoval s časem krmení ryb. Viděli jsme tak i potápěče, nořícího se do vody mezi rejnoky či piraně. Zbytek prohlídky obstarala další akvária s rybami, dravou kajmankou či projekce filmu o přírodních krásách z celého světa.

Po ukončení posledního bodu našeho programu následovala cesta domů plná rozzářených úsměvů po úspěšné exkurzi. A to nejen z důvodu skvěle prožitého dne, ale i proto, že se mysl zúčastněných upínala k večerním hodinám, které měly na televizní stanici V1 přinést reportáž z naší návštěvy.

Chcete-li se sami podívat, neváhejte navštívit odkaz: http://vctv.cz/archiv/video/vychodoceske-zpravy-02-03-2017-18-00 - zde můžete ve zprávách z 2. 3. 2017 v čase 8:00 zhlédnout více z naší exkurze. Další fotky jsou rovněž k vidění na Facebookových stránkách televize: https://www.facebook.com/VychodoceskaTelevize/posts/990509337715257