Evropská výměna vánočních ozdob

15. listopadu 2022
Evropská výměna vánočních ozdob

Třída 9. B se letos zapojila do projektu informačního centra Evropské komise EUROPE DIRECT s názvem Evropská výměna vánočních ozdob. Žáci využili možnosti navázat kontakty s jinými evropskými školami a navzájem si udělat radost zasláním vánočních ozdob.

Během října jsme si lámali hlavu s tím, jaké ozdoby typické pro Českou republiku poslat do celé Evropy. Nakonec jsme vyrobili ozdobičky z včelího vosku a vizovického pečiva.

Vizovické pečivo je nejedlé figurální pečivo dekorativního charakteru. Patří k obřadním pečivům, jejichž výroba se dlouhou dobu na jednom místě dědila z generace na generaci a stalo se tak pro svůj region charakteristickým. Jednotlivé zvířecí figurky mají své tradiční symbolické významy a historie jejich výroby ve Vizovicích sahá několik století zpět.

Těsto se vyrábí pouze z mouky a vody a ručně se tvaruje s pomocí pěti technik – střih, řez, vpich, obtisk a mašličkování. Po zaschnutí se natře vajíčkem a suší se několik hodin v troubě.

Voskové ozdoby se objevily až koncem 19. století, kdy se díky vývoji technologie výroby zpřístupnil vosk více lidem. Tradiční ozdoby se odlévaly z včelího vosku. Kromě odlévání se také ozdoby i z vosku vyřezávaly. Dnes si již můžeme plát včelího vosku koupit, navíc může být i různě obarven. Včelí vosk nám pěkně provoní byt.

Po výrobě ozdob jsme se pustili do jejich rozesílání a tvorby prezentace pro všechny ostatní školy v naší skupině, do které jsme byli zařazeni. Ozdoby a mail s prezentací tedy putovaly např. do Litvy, Řecka, Maďarska, Velké Británie, Francie, Portugalska, Španělska, Rakouska, Chorvatska, Německa, Rumunska…. Prezentaci najdete v příloze.

Už teď se těšíme, až nám přijdou ozdoby z ostatních evropských zemí a my si budeme moci letos v 9. B ozdobit netradiční vánoční stromeček.

Mgr. Radka Svatoňová