Dívčí fotbalový turnaj v Pardubicích

26. června 2018
Dívčí fotbalový turnaj v Pardubicích
Letní stadion v Pardubicích byl ve čtvrtek 21. 6. dějištěm každoročního dívčího turnaje ve fotbale. Svou první účast na této prestižní sportovní akci poprvé přislíbil i dívčí tým z naší základní školy.

Systém turnaje, kterým se hrálo, byl řešen osmičlennou skupinou, ve které se utkal každý tým s každým. Jednotlivých sedm zápasů bylo pak hráno po deseti minutách, přičemž na hřišti se o hru před brankářkou staraly čtyři hráčky, jež mohly kdykoliv střídat jejich kamarádky, čekající na svou šanci na lavičce náhradnic. Tempo každého utkání bylo vysoké, což bylo v součtu s horkými slunečními paprsky úmorné pro všechny zúčastněné. Náš tým se skládal z několika děvčat, navštěvujících fotbalový kroužek v naší škole, a byl doplněn výběrem dalších talentovaných fotbalistek z druhého stupně, výsledkem čehož byl desetičlenný mančaft. Pro všechny holky se jednalo o první zkušenost se soutěžním fotbalem, což ostře kontrastovalo s papírovou kvalitou našich soupeřek - v žádném jiném kádru nechyběly minimálně dvě registrované fotbalistky a hned dva týmy byly do turnaje vyslány fotbalovou Základní školou Ohrazenice. Na holky tak čekal i křest ohněm v podobě nedávných fotbalových mistryň republiky. Ač naše hráčky před prvním utkáním nehýřily sebevědomím, postaraly se hned na úvod o překvapení, když porazily pardubickou Základní školu Bratranců Veverkových po brankách Ivy Fousové a Nely Němcové 4:2. Hlavní cíl turnaje - vstřelit branku - byl tedy naplněn již po dvou minutách prvního utkání a holky si od této chvíle celý turnaj velice užívaly. Poté, co v následném zápase uhrály cennou remízu 1:1 s pozdějším vítězem turnaje (ZŠ Pardubice - Benešovo náměstí), bylo jasné, že turnaj si budou užívat až do jeho konce. V průběhu dalších zápasů holky čelily těžkým soupeřkám, ale i tak dokázaly ostatní předčít svým týmovým pojetím, sportovním přístupem, zaujetím pro hru, příkladným odhodláním a bojovností, čímž si vysloužily mnohá pochvalná slova od funkcionářů sledujících dění na hřišti. Z individuálních statistik pak ještě zbývá dodat, že Iva Fousová se zařadila s pěti vstřelenými brankami mezi nejobávanější kanonýrky turnaje. Nebýt smůly v zakončení, množství nastřelených brankových konstrukcí, či obdrženého vyrovnávacího gólu v poslední vteřině zápasu, mohlo být naše konečné páté místo ještě mnohem lepší a je tedy jisté, že letošní první účast na turnaji byla velkým příslibem pro příští ročníky. Ještě důležitější je potom fakt, že holky odjížděly z Pardubic právem spokojené po velice vydařeném fotbalovém představení.
Ohlasy některých hráček po turnaji:

Sára Novotná (útočnice, 6.A): "Myslím, že jsme si to všichni moc užili a na to, že jsme tam byli poprvé, se nám to povedlo. Dobře jsme spolupracovali a navzájem si pomáhali. Jsem ráda, že jsme si mohli zkusit zahrát proti starším a zkušenějším hráčkám, i proti mistryním ČR. Na to, že jsme tam byli poprvé, si myslím, že 5. místo je pěkné. Sice nám to uteklo jenom o jeden bod, ale co se dá dělat."

Tereza Čabanová (obránkyně, 6.A): "Bylo to skvělé - skvělá atmosféra a celkově myslím, že jsme si to všichni hodně užili. Vyzkoušeli jsme si, jaké to je hrát i proti někomu staršímu a nasbírali jsme nějaké ty zkušenosti. Příště už to bude jen lepší. Ale myslím si, že se nám to povedlo a že to dopadlo, jak nejlíp mohlo."

Karolína Jiroušková (obránkyně, 6. A): "Hrálo se mi skvěle, konečně jsem si mohla zahrát s někým, koho neznám, a nevím, jak hraje. Strašně moc jsem si to užila. Některé protihráčky byly drsnější, ale i přesto jsme to dokopaly na to 5. místo a za to jsem neskutečně ráda. Jsem ráda že to takhle dopadlo. A příště budeme o něco zkušenější..."

Mgr. Lukáš Knaute