Celoškolní projekt - Dopravní výchova

24. dubna 2016
Celoškolní projekt - Dopravní výchova
Ve dnech 22. a 23. března proběhl na naší škole celoškolní projekt věnovaný dopravní výchově, která má na základní škole své nenahraditelné místo, protože nejohroženější skupinou v dopravním provozu na pozemních komunikacích jsou právě děti.

Na našich ulicích a silnicích je čím dál hustší provoz, a proto je potřeba děti připravit na bezpečný pohyb na pozemních komunikacích. Každý rok se zvyšuje počet dopravních nehod i počet osob při těchto nehodách zraněných. Chceme-li děti uchránit před nehodami, je důležité naučit je včas základním pravidlům bezpečného chování v provozu na pozemních komunikacích. Na ulicích potkáváme děti a mládež na kolečkových bruslích, malých koloběžkách i skateboardech. Stávají se účastníky provozu na pozemních komunikacích, je proto důležité je včas seznamovat s možnými riziky i pravidly při pohybu.

Na přípravě projektu se podílely paní učitelky Jana Plecháčková a Lenka Šturmová. Během projektu žáci řešili dopravní situace, poznávali a opakovali dopravní značky, vytvářeli plakáty (povinné vybavení kola, cyklistické desatero, reflexní prvky, dopravní značky, …). Dále jsme žákům promítali různé dopravní situace. S realizací projektu nám pomohla Městská policie Sezemice, která pro žáky připravila čtyři stanoviště, na kterých žáci procvičovali dopravní značky a dopravní situace, vyplňovali dopravní test, sledovali pořad o důležitosti být viděn, kde mohli vidět a uvědomit si, jak je důležité používat reflexní prvky na svém oblečení, dále žáci řešili modelovou situaci v dopravě. Při realizaci projektu nám také pomohl Český červený kříž Pardubice. Na jeho stanovišti se žáci věnovali častým úrazům v silničním provozu, důležitosti nošení přilby při jízdě na kole a učili se poskytnout první pomoc. Každý žák obdržel na závěr projektu reflexní pásku. Sto kusů reflexních pásek zajistil pan Lubomír Frei z městské policie od Besipu a dalších 330 kusů zaplatilo SRPŠ.

Projekt byl úspěšný, žákům se líbil, a věříme, že jim pomohl zorientovat se v dopravních situacích.

Na závěr bych chtěla poděkovat strážníkům Městské policie Sezemice pod vedením pana Lubomíra Freie, panu Hanákovi z Českého červeného kříže Pardubice, Sdružení rodičů a přátel školy při Základní škole Sezemice a Besipu Pardubice za materiální pomoc (reflexní pásky, omalovánky, pracovní sešity, ...).