Cizinci, média a český prostor - workshop v 8. třídách

4. prosince 2022
Cizinci, média a český prostor - workshop v 8. třídách

Pátek 25. 11. zpestřil osmákům hodiny Komunikačních dovedností workshop na aktuální téma Cizinci a média, který připravili lektoři z centra Europe Direct Pardubice. Program se skládal z různých aktivit ve dvojicích a skupinách i připomenutí funkcí médií a jejich pozitivního a negativního vlivu na jedince i celou společnost.

První aktivita se jmenovala Kdo je cizinec?. Žáci se ve dvojicích zamýšleli nad tím, kdo pro ně představuje cizince. Na kartičku měli napsat jeho jméno, povolání, zemi původu a nakreslit jeho portrét. Celá třída pak diskutovala nad tím, co ovlivnilo jejich výběr. Pokračovalo se aktivitou To je můj soused. Žáci dostali ve dvojicích lístečky s charakteristikou osobností a přemýšleli, kdo by pro ně byl nejlepším sousedem a proč. Dvojice potom utvořily skupiny a ty se musely shodnout na společném výběru.

Během těchto aktivit se objevily pojmy stereotyp, předsudek, xenofobie, rasismus, tolerance a respekt. Na konkrétních příkladech žáci vysvětlovali jejich obsah.

Protože jsou média neodmyslitelnou součástí života mladé generace, nikoho nepřekvapilo, že žáci dobře znali všechny jejich funkce. Například informační, socializační nebo vzdělávací. Vzdělávací funkcí si připomněli i nedávnou distanční výuku.

Posledním tématem byla mediální manipulace a její formy a techniky. Například načasování, emocionální titulky, selektivní výběr a přesměrování pozornosti. I zde žáci dokázali tyto techniky spojit s konkrétními informacemi v médiích.

Lektoři oceňovali  přístup osmáků k aktivitám, dotazy k tématu i všeobecný přehled některých žáků, který prokázali i v závěrečné soutěži. Dvouhodinový program uplynul jako voda.

Ohlasy žáků:

Dobré téma. Rychle to uteklo. Bavily mě hry, které jsme hráli. Líbilo se mi, jak se ostatní zapojovali a objektivně povídali. Dověděla jsem se nové věci. Lektoři byli připravení a umí krásně povídat. Program byl zajímavý a zábavný. Nejlepší byla soutěž na závěr. V takovém duchu by bylo dobrých víc programů. Lektoři byli příjemní. Pro mne zajímavé téma. 10/10 Dozvěděli jsme se hodně nových věcí. Pouze tři žáky téma nezajímalo a workshop je nebavil. Třeba je bude zajímat jiná školní akce, kterých je napříč všemi  vyučovacími předměty i mimo ně mnoho.

Mgr. Olga Doskočilová