Přednáška: Těhotenství a porod - 8. a 9. ročník

26. dubna 2024
titulka

V pátek naši školu navštívila MUDr. Elena Köhlerová, která seznámila žákyně 8. a 9. ročníku s problematikou těhotenství a porodu.

Hodinová přednáška byla zaměřená na obecné informace o těhotenství, jeho průběhu a  jednotlivé fázích, kdy se budoucí maminka a miminko sledují. Zmíněny byly i různé rizikové faktory a komplikace, které mohou nastat a se kterými se na základě jejich zjištění dále pracuje ve prospěch budoucího vývoje dítěte a jeho co nejméně komplikovaného vstupu do života.

Díky dlouholeté praxi paní dokrorky v parbubické nemocnici bylo možné zprostředkovat slečnám cenné informace. Pardubická nemocnice je výjimečná ve službách, které poskytuje po porodu maminkám a jejich dětem, které se narodily předčasně.

Nedonošené děti mají obtížnější vstup do života, potřebují speciální pěči, lékařskou podporu a služba rooming in, kterou nemocnice umožňuje, je rovněž velmi důležitá. Ubytování maminek společně s dětmi, kdy jim mohou být nablízku a pečovat o ně, než budou schopny odchodu do domácího prostředí, je velmi přínosné, jelikož nedochází k odloučení a vzniká pouto ihned po předčasném porodu. Tyto předčasně narozené děti podporuje nezisková organizace Nedoklubko, která pořádá 5. května charitativní běh a Pardubická nemocnice se účastní již 4. rokem. Máte-li chuť, předejte se také.

Děkuji paní doktorce za přínosnou přednášku, která byla velice příjemná.

Mgr. Alena Srkalová