Přírodovědná exkurze 5. A a 5. B do Hvězdárny a planetária v Hradci Králové

15. listopadu 2022
Přírodovědná exkurze 5. A a 5. B do Hvězdárny a planetária v Hradci Králové

Přírodověda je v letošním školním roce pro většinu páťáků oblíbeným předmětem. To platí především nyní, kdy se věnujeme Sluneční soustavě, hvězdám, planetám, jejich měsícům, souhvězdím, vesmíru. Již od září žáci věděli, že pro ně chystáme návštěvu Hvězdárny a planetária v Hradci Králové. Všichni se těšili. Konečně přišel 11. listopad a my jsme se s nadšením vypravili na slíbenou exkurzi.

Pracovníci planetária si pro nás připravili poutavý výukový program s názvem Sluneční soustavou a film o nejpozoruhodnější vesmírné misi v historii lidstva Voyager. Během programu měli žáci příležitost ukázat své nemalé „vesmírné" znalosti.

Po přesunu do hvězdárny si zájemci mohli zakoupit velmi pěkné obrázky, pohledy, sešity a další drobnosti s vesmírnou tématikou. Následovalo seznámení s rotací Země a Měsíce kolem Slunce. Zařízení s názvem Tellurium nám pomohlo pochopit střídání dne a noci, ročních období a fází Měsíce. Na závěr jsme vystoupali do kopule, kde jsme si mohli prohlédnout dalekohled. Na Slunce jsme se bohužel podívat nemohli, protože nám nepřálo počasí. Po návratu do školy jsme se shodli, že se nám exkurze vydařila a všem se líbila.

Vesmírná tématika nám kromě přírodovědy prostupuje také čtením, výtvarnou výchovou, pracovními činnostmi a dokonce i matematikou - začali jsme počítat s čísly většími než milion a k tomu využíváme náš nový pracovní sešit Od příkladů ke hvězdám.

Mgr. Lenka Rečlo Šturmová

Mgr. Monika Dobruská