Postup na celostátní přehlídku recitátorů - Dětská scéna 2024

14. dubna 2024
Postup na celostátní přehlídku recitátorů - Dětská scéna 2024

V pátek 12. 4. se konalo krajské kolo soutěže Dětská scéna 2024  v sále Jana Kašpara v Pardubicích. Jakub Brandýský z 6. A se stal jedním ze dvou postupujících na celostátní přehlídku. Gratulujeme.

Celostátní přehlídka dětských recitátorů je přehlídka a dílna nejzajímavějších a nejinspirativnějších vystoupení dětských sólových recitátorů z celé ČR. Přehlídka má přímou vazbu na výuku českého jazyka a literatury na základních školách a víceletých gymnáziích. Prostřednictvím tvořivé práce na interpretaci básní či prózy a přípravy veřejného vystoupení rozvíjí v dětech schopnost hlubšího porozumění textu a vyspělého ovládání mateřského jazyka, přispívá ke kultivaci mluveného slova a rozvoji mluvních a komunikačních dovedností.

Naše škola již tradičně pořádá školní kolo ve všech kategoriích - 0. - IV. kategorie. Jakub reprezentoval školu v III. kategorii, která je určena pro žáky 6. - 7. ročníků základních škol a odpovídající ročníky víceletých gymnázií.

Krajského kola se zúčastnilo 14 recitátorů. Hodnocení se ujala tříčlenná porota. Přednášeny byly texty kratší i delší, známé i neznámé, poezie i próza. Všechny výkony měly ale i mnohé společné - radost z předvedených výkonů, soustředění a vlastní osobitou interpretaci textu.

Jakub porotu zaujal vhodným výběrem textu i přirozeným mluvním projevem. Získal si i sympatie posluchačů v sále, které textem bezprostředně pobavil. Odnesl si účastnický list, diplom s nominací k postupu na celostátní přehlídku, knihu, stolní hru a perník, který k Pardubickému kraji neodmyslitelně patří.

Celostátní přehlídka se koná ve Svitavách 7. - 9. 6. 2024. Přejeme Jakubovi hodně úspěchů.

Mgr. Radka Svatoňová

Mgr. Olga Doskočilová