Expedice Monoxylon IV.

25. září 2023
Expedice Monoxylon IV.

V pátek 22. září 2023 se žáci sedmého ročníku naší školy v rámci hodiny dějepisu setkali se dvěma nejmladšími účastníky expedice Monoxylon IV.

Expedice Monoxylon je unikátním dobrodružstvím, které spojuje dovednosti v oblasti plavby a historického výzkumu. Jedná se o projekt, který si klade za cíl replikovat starověké plavidlo známé jako monoxyl, což je jediný kus dřeva vyřezaný do podoby lodi. Toto plavidlo bylo v minulosti používáno pro překonávání vodních překážek a prozkoumávání vzdálených území. Dva účastníci této expedice, Filip Voříšek (bývalý žák naší školy) a jeho kamarád Adam, nám přinesli fascinující pohled do světa těchto historických dobrodružství.

Žáci měli možnost vidět fotografie a videa z průběhu expedice. Bylo zajímavé sledovat ruční vyřezávání lodě z masivního kusu dřeva a následně její spuštění na vodu. Bylo to náročné fyzicky i mentálně a žáci získali náhled na to, jaké je to žít jako lidé v době pravěké, kteří byli závislí na těchto plavidlech pro svou existenci.

Během necelého měsíce překonali členové expedice na monoxylu 500 km napříč Egejským mořem, pádlováním strávila posádka více než 102 hodin.

Na závěr přednášky měli žáci možnost položit Filipovi a Adamovi otázky. Bylo vidět, že jsou to opravdu nadšení dobrodruzi, kteří mají rádi historii a dovedou ji přiblížit i mladší generaci.

Mgr. Eva Valentová