Exkurze 9. B - památky Prahy a Národní technické muzeum

29. dubna 2024
Exkurze 9. B - památky Prahy a Národní technické muzeum

V úterý 23. dubna 2024 jsme se v ranních hodinách vydali vlakem do Prahy, abychom si prohlédli její nejvýznamnější památky a navštívili Národní technické muzeum.

Vzhledem k tomu, že je Planetárium Praha, kam byla exkurze původně plánována, v celoroční rekonstrukci, musel být náš plán pozměněn. Jako nový cíl bylo vybráno Národní technické muzeum. Protože jsme nechtěli jet z místa A do místa B pouze autobusem, zvolili jsme cestu vlakem a pěší procházku skrz Prahu na Letnou. Po cestě jsme se proto zastavovali u významných památek Prahy, občas jsme si i kousek zašli, abychom se dozvěděli něco z historie - jak dávno minulé, tak i relativně blízké.

Naše putování započalo v horní části Václavského náměstí u sochy Svatého Václava, pokračovali jsme přes  Lucernu na Ovocný trh (Stavovské divadlo a Karolinum), dále Staroměstské náměstí, kde jsme si 15 minut počkali na desátou hodinu, abychom obdivovali pohyblivý Orloj. Následoval Karlův most a Staroměstská brána, poté jsme pokračovali podél Vltavy přes Palachovo náměstí (Rudolfinum a Filozofická fakulta UK). U Vltavy nás čekalo překvapení, zrovna se tam fotil herec pan Jiří Bartoška, nakonec s námi prohodil pár slov. Vypadal a působil velmi dobře. Posléze jsme si prošli zahradu Anežského kláštera. Téměř hodinovou pauzu na oběd jsme si dopřáli v Revoluční ulici v McDonaldu. Po přejití Štefánikova mostu a vystoupání k Letenskému zámečku nás již čekal cíl dne - Národní technické muzeum. Až na pár výjimek byla pro většinu žáků návštěva muzea premiérou. Součástí exkurze byla i návštěva předem objednané expozice Rudný a uhelný důl. Někteří žáci po návštěvě vystoupali ven jako správní horníci, tedy celí od sazí.

V pozdních odpoledních hodinách jsme opět nasedli na vlak. Unavení, ale spokojení jsme se v pořádku navrátili domů do Pardubic. Tento den děti udělaly i něco pro své zdraví, nachodily přes 12 km.

Více fotografií si můžete prohlédnout zde.

Mgr. Lucie Dlouhá

Ing. Lada Richterová, Ph.D.